čtvrtek 26. září 2013

Hon za prací, aneb nutné zlo pro přežití v zemi klokanů

Zdravíme do Čech!

Už je to více než týden, co se více, či méně úspěšně snažíme najít práci. V české časové perspektivě hledání práce, je to pouhá kapka v oceánu času. Ale v Austrálii to všechno ubíhá tak nějak rychleji :)
V tomto případě díky bohu! Když přijde každý pátek na placení nájmu, říkáme si, že by se to tempo mohlo trochu zpomalit :)

Jak Lenďa bojuje o práci

Kubík Vám v předchozím příspěvku popsal, jak tady funguje hledání téměř čehokoli přes internet. A tak jsme stejně jako všichni ostatní přistěhovalci v Austrálii vyzkoušeli oblíbenou stránku gumtree, v tomto ohledu se nám zadařilo tak nějak částečně. Minulý týden jsme byli ještě bez internetu doma, tak jsem zůstávala ve škole po konci lekcí a snažila se najít práci přes všemožné pracovní portály. Našla jsem jednu nabídku na recepční v marketingové firmě v centru Sydney, nabídka vypadala velmi dobře a v popisu práce bylo prakticky totéž, co jsem dělala v hotelu Euro a na konci nabídky bylo: (dnes už vím, že na to znovu nenaletím, ale v tu chvíli mi to opravdu dodalo odvahu) If you feel like this job is for you APPLY NOW! = Pokud cítíte, že tato pozice je přímo pro vás, ZAŽÁDEJTE O NI IHNED!
Takže jsem neváhala, našla jsem si vzorový životopis, který nám zaslali z agentury, dopsala jsem tam své kvality a stiskla apply. Měla jsem na to asi 5 minut, než se vypnou všechny počítače ve škole, takže jsem tomu opravdu nevěnovala moc snahy. O to větší překvapení bylo, když mi za hodinu přišla sms, ať se druhý den dopoledne dostavím na pohovor, že jsem v užsím výběru kandidátů. To mě naprosto překapilo, protože to byla první nabídka, na kterou jsem odpověděla. Nakonec jsem na pohovor přišla, myslím, že jsem vyhovovala požadavkům, ale problém celého Sydney je, že tady všichni v kanceláři končí nejdéle v pět hodin. A se školou do tří hodin opravdu nemám moc na výběr. Takže se mi neozvali, ale nevzdala jsem to. Zkoušela jsem psát na další nabídky a rozhodli jsme se, že zkusíme obejít pár restaurací cestou na pláž a poptáme se po práci tam. Z toho nám ve dvou řekli, že shánějí lidi, a že se nám ozvou.

V úterý večer mi zazvonil telefon a nějaká čínská slečna se mi snažila aglicky sdělit, že mám přijít na pohovor na recepci do hotelu v centru města. Nadchlo mě to, ovšem trochu mě zarazilo, když jsem zjistila, že slečna, která měla za sebou očividně první lekci v učebnici angličtiny, je recepční v tomto hotelu. Takže jsem se další den opět omluvila ve škole, že musím jít na pohovor a jela jsem do města. Hotel je na pěkném místě a celkově vypadá hezky. Pohovor probíhal naprosto bez problémů a manažer hotelu vypadal, že je opravdu nadšen. O to méně jsem byla nadšená já, když mi oznámil, že jsem ideální kandidát, ale může mi nabídnout maximálně 13 dolarů na hodinu... V přepočtu na koruny to zní skvěle, ale když jsem si spočítala, že bych za týden v práci zaplatila nájem a jízdenku na autobus a pomalu by mi nezbylo ani na jídlo, nadšení mě opustilo. Nicméně jsme se domluvili, že mi zavolá v pátek, až za sebou bude mít ostatní pohovory a řekne mi verdikt, s tím, že já mu řeknu jestli mám zájem nebo ne.

Po pohovoru jsem se vrátila do školy, kde jsem dostala kafe zadarmo (prý jsem vypadala zničeně :-)) a po skončení školy jsme se sešli s Kubíkem a vydali se na další kolo rozdávání životopisů do restaurací a kaváren. Náš celkový poznatek z této strastiplné cesty byl, že můžeme naše životopisy klidně použít na podpal, protože tady se pravda nenosí a nesmíte ani lehce naznačit, že máte v hlavě mozek :) Otázka na každém místě byla: máte zkušenosti? Tak jsme všude tvrdili, že ano a snažili se ukrýt životopisy co nejhloub do tašky. Ovšem pak přišla druhá zapeklitá otázka: umíte vařit kafe? A na tu už člověk lhát nemůže, protože v Austrálii je takzvaná "coffee culture" a v každé kavárně, baru či restauraci mají kávovar o velikosti auta a druhy kafe nespočítáte na prstech rukou dětí naší sousedky :-)). Ale odešli jsme moudřejší o další informaci a to, že všichni budou hledat personál hlavně na léto, a že máme přijít za měsíc. Dokonce jsme cestou narazili na restauraci jménem The Heart of Europe a zjistili jsme, že majitelka je slovenka, v sortimetu mají svíčkovou nebo guláš a u pultu prodávají Horalky a Milu :), tak aspoň víme, kam zajít, když se nám zasteskne po domově. Já jsem z celého hledání vyšla úspěšněji, protože v jedné restauraci hledají pouze slečny a tudíž se Kuba nedostal do užšího výběru. Dostala jsem instrukce, ať přijdu na tzv. trial následující den (dnes) a vezmu si s sebou černé triko. Kuba dostal nabídku na práci v restauraci, ale s tím, že mu majitelka zavolá až uvidí, jak si vedli ostatní zájemci.

Původně jsem ani na chvíli neuvažovala, že na trial opravdu půjdu, protože majitel restaurace byl nepříjemný, ale když jsem uvážila, že je restaurace kousíček od školy, a že bych tam mohla mít i šanci na lepší výdělek než 13 dolarů za hodinu, opět jsem se omluvila ve škole a na trial šla. Byla jsem tam dnes na 3 hodiny v době oběda ještě s jednou slečnou, která se zaučuje a myslím si, že mi to šlo opravdu dobře na to, že jsem to nikdy předtím nedělala. Po třech hodinách mi řekli, že můžu jít a že mi zítra zavolá majitel, a domluvíme se na podrobnostech. Takže mě v pátek čekají dva telefonáty a doufám, že mi alespoň jeden z nich zajistí peníze na zaplacení nájmu na příští týdny :)

Držte palce a těšte se na Kubovy zážitky z hledání práce :)

Zdravíme všechny!!



úterý 24. září 2013

Jak Kuba a Lenďa málem bydleli u kočičí paní


Ahoj přátelé!
Právě teď (24/09/13 16:50) máme přesně tisící zobrazení! To si říká o oslavu! Pořádně to zapijeme dvěma pytlíky černého čaje! 
Zachovejte vaši přízeň a dál nám pište - oba nás moc těší, když se ráno probudíme a máme od vás mail, zprávu a nebo pm na facebooku - děkujeme!

Blog
Lenička splnila své domácí úkoly – popsala stěhování, které pro některé z nás bylo mnohem útrpnější, než jim jejich mužská čest dovolí přiznat. 
Také se podělila o mnohé naše zážitky a fotky. Teď musím svému závazku dostát já. Čekají na vás slíbené příběhy z hledání bytu. 

Jak Kuba a Lenďa málem bydleli u kočičí paní
Sehnat byt v Sydney zvládne každý. Nemusíte mluvit anglicky. Nemusíte umět nic, vlastně nemusíte ani nic vědět. Jediné co opravdu potřebujete je, mít obrovský balík peněz, pak jde vše, tak nějak samo. Lidi se o vás postarají, pomůžou vám, protože je pohání láska k bližnímu. A není bližšího než šrajtofle naditá doláčema. Zavoláte agentuře a ta se o vás postará. Popište svůj sen a agentura vám už jen dojedná schůzky.
Jak již jsem psal, tohle zvládne každý. Proto jsme my dva – staří lovci adrenalinu, na to šli oklikou. Služeb agentury jsme při našem pátrání nevyužili. To abychom se nepřipravili o radost z lovu. Ne, šli jsme na to pěkně od lesa. Konkrétně od lesa složeného převážně z kaučukovníků, tak se totiž jmenuje stránka, na které Ozíci prodávají a kupují vše, co prodávat a kupovat jde (gumtree.au.com). 
Plán začal jít z kopce ve chvíli, kdy jsme na internetu vyfiltrovali oblast Bondi Beach. Proč Bondi Beach? Protože tu jsou pláže a moře! Lenička měla spoustu pádných argumentů, ve kterých figurovala lokace její školy, šetření za dopravu a... V životě každého muže nastávají záhadné chvíle, kdy se při pohledu na pohybující ústa vaší milé zasníte a vidíte sami sebe, jak jedete na hřbetu bílého žraloka a rozrážíte vlny všech světových oceánů a... Najednou zjistíte, že nemáte tušení, co vaše něžná drahá polovina vlastně říkala. No nic, hlavně na sobě nedat nic zdát. Žralok počká, teď jde o život! Zachovat klid! Nahodit úsměv, říct všechápající „ano lásko“ a modlit se, aby to prošlo. Takže Bondi Beach!

Problém kaučukovníku a jemu podobných stránek tkví v tom, že na zveřejnění každého příspěvku čeká stovka bázlivých Čechů a Slováků, přibližně milion Číňanů, Japonců a Indů a pak ještě jeden Australan. Všichni, stejně jako my, si myslí, jak jsou chytří a že nabídka čeká jen na ně (teď tuhle blbost zkoušíme s prací☺). Z omylu jste vyvedeni ve chvíli, kdy příspěvek visící jednu hodinu má 301 shlednutí (ano, ten jeden Ozík to celý kazí). Nezbývá nic jiného, než vzít telefon a na nabídku zavolat. Po hledání bytu po internetu si můžete do životopisu dát, že máte roční zkušenost jako operátor u telefonu. Lov schůzek nepostrádá napětí a akci, doslova se perete o možnost tu či onu lokaci navštívit. Na následující den jsme vybojovali tři schůzky. 

Schůzka s kočičí paní
Dům s perfektní lokací ležel kousek od hlavní ulice jménem Oxford st., deset minut pěšky od školy, třicet minut od pláže a pouhých pár kroků od nádherné veřejné knihovny, do které chodím téměř každý den pracovat na počítači. Lokace ale nebyla schopná přebít hrůzu, kterou jsme oba dva měli z kočičí paní – majitelky onoho domu. Stáli jsme před brankou a nevěřícně zírali na cedule. Ty vítaly všechny kamarády zvířátek a zvířátka zvaly na „animal therapy“, ať už to znamená co chce. Orákulum – kočičí paní nám otevřela dveře, usmála se na nás a pozvala nás dál do své chaloupky. S Leničkou jsme zalitovali, že jsme si nesypali cestičku z drobečků chleba.
Nepořádek všude. Poprvé v životě jsem cítil špínu na podrážce bot. Člověk by čekal černou kočku na rameni paní domácí, ale ve skutečnosti tam měla jen dva pejsky. Jeden byl malinkatý, roztomilý štěňátko a druhej byl vošklivý, vypasený prasátko. Prohlídka byla rychlá. Lenička mi věnovala pár vyděšených pohledů. Znamení, že chceme rychle vypadnout ven. Ven, na dýchatelný vzduch. Strašidelná paní byla moc hodná, ale bydlet by se sní prostě nedalo. Za tu hrůzu chtěla $360 na týden.

Dům snů
Dům snů byla druhá schůzka toho dne. Krásná ulice na Boonara Ave., napojená na hlavní ulici Bondi rd., byla místo, které si nejde nezamilovat. Dům byl dvoupatrový – velice pěkný, udržovaný. To správné místo k žití. Celé spodní patro bylo k pronájmu. Původní obyvatelka se stěhovala do Melbourne, a narychlo za sebe sháněla náhradu. Tři krásné, prostorné pokoje, velká kuchyň, sprcha a záchod, vše v pořádku. Háček? Hned několik. 
Háček číslo jedna byla vysoká cena. Konkrétně $700 na týden, bez poplatků. Účet za vodu, elektřinu, internet a jsme na solidní sumičce $1000 na týden.
Háček číslo dvě? Vybíleno. Byt byl prázdný, nezařízený.
Poprat se s nájmem, to bychom snad i zvládli. Nebyl by takový problém do zbylých dvou pokojů nastěhovat další nájemníky a o vysoký nájem se podělit. Problém byl nábytek, talíře, hrnky, konvice na čaj a žlutá kačenka do vany. Nic z toho tam nebylo! Když jsme si dali dohromady, co všechno bychom museli narychlo pořídit, bylo nám jasné, že domu snů musíme dát sbohem.

Chytrá horákyně a osm trpaslíku
Dům číslo tři byl ve skutečnosti důl na zlato. Představte si nevelký, dvoupatrový, rodinný domek. Celé první patro obývá vychytralá horákyně. Druhé patro slouží jako přístřešek, osmi ubohým trpaslíkům. Trpaslíci dvacet-čtyři hodin denně kopou svými malými krumpáčky do nepoddajné skály ukryté pod domkem a v prachu a vydobyté suti hledají drobná zrníčka zlata. Po sedmi dnech mají dostatečné množství zlatého prášku na to, aby podplatili chytrou horákyni. Ta je za odměnu nevyhodí na ulici. 
Chytrá horákyně nám oznámila, že dva trpaslíci opouštějí její pokojíček – že se vracejí domů. Přívětivě nám navrhla, že můžeme na jejich místo nastoupit hned, po jejich odchodu! Ukázala nám druhé patro její trpasličí ubikace. Ještě teď mi běhá mráz po zádech když si to vybavím. Chodbička nudlička vede k drobné kuchyňce, záchodu s koupelnou a čtyřem pokojíčkům odděleným stěnou. Slovo kuchyňka je suplováno elektrickým vařičem na stolečku, ledničkou a dřezem. Každou ze čtyř komůrek, obývá jeden pár a každý z těchto párů týdně strká $350 do prasátka vyčůrané horákyně. Takhle se vyrábějí dolárky!

Rada jak podnikat v Austrálii – kupte si malou parcelu, oploťte ji, zastřešte ji, ale hlavně - kupte tam ledničku! Nažeňte tam osm přistěhovalců a už jen cálujete. Běda vám, jak půjdete pod 3000 Kč na osobu na týden! 

Dobrou noc!



pondělí 23. září 2013

Stěhování a další zážitky

Zdravíme z klokanova!

Omlouváme se za zpoždění příspěvků, ale začali jsme hledat práci, což náš program ještě více zaplnilo a na psaní blogu není tolik času. Kuba slíbil, že vám napíšu příspěvek o stěhováni od kokroučů a milého pana domácího. První týden jsme bydleli v bytě v městské části Darlinghurst (cca 2 km od centra města). Byt jsem sehnala přes mé oblibené airbnb.com a musím říct, že to opět nebyl krok vedle. Po hledání hotelů a hostelů v Sydney jsme zjistili, že nás týden v jednom z nich jistojistě zruinuje a tak jsme se rozhodli zkusit bydlení v bytě u jednoho z obyvatel Sydney.

Po příletu jsme to místo našli poměrně rychle a jediná nevýhoda byla, že byt je v pátem patře a výtah záhodně přestal fungovat (nemůžu říct, že by nás to po zkušenostech s cestováním nějak překvapilo, protože Murphyho zákony skutečně fungují). Byt byl malý, ale ůtulný. Byla tam jedna hlavní obytná místnost spojená s kuchyni, kde jsme přebývali my, pak pokoj pana domácího (Luthera) a za jeho pokojem koupelna. Byt byl celý moderně zařízený a výhled ven byl naprosto boží. Ale po týdnu spokojeného bydlení jsme se rozhodli přestěhovat blíž ke škole, abych nemusela každý den absolvovat super drahou jízdu dvě zastávky vlakem.

Den D nadešel v pátek 13.9, přišla jsem ze školy trochu později, protože jsme všichni z přípravy na Cambridge zkoušky měli společný oběd na North Bondi. Byla ta příjemná restaurace s výhledem na pláž a oceán a nemohla jsem si dát nic jiného než výborný burger. Přišla jsem "domů" a dobalila zbytek věcí. Naštěstí toho nebylo moc, protože jsme si nemohli téměř nic vybalit, kvůli úspoře místa v bytě. Ale o to rychlejší bylo naše stěhování. Výtah naštěstí už fungoval a nás čekala jízda vlakem a následně taxíkem do nového bydliště. Kuba měl velkou radost, že si chci všechno cestou nafotit a on stěhuje cca 40 kg věcí:) ale zvládli jsme to skoro bez konfliktu a zhruba za hodinu jsme už byli v místě našeho nového bydlení (možná to byla půlhodina, ale zdálo se nám to jako celá věčnost:)).

Byt, kde současně přebýváme a nejspíš i zůstaneme nadále je v městké části Bellevue Hill (volně přeloženo jako kopec s krásným výhledem) a jméno je opravdu výstižné. Okolí je krásné, mám to 10 minut do školy pěšky a na pláži jsme za 20 minut. Když jsme sem přišli, nebyli jsme vůbec přesvědčení, jestli tady dva slíbené měsíce vydržíme. Pokoj je temný s výhledem do protější zdi, navíc se nám zdálo, že je dost špinavý. Ovšem hned po příchodu jsme vzali do ruky hadry a čistící prostředky a připravili všechno na vybalení. Jaký to byl nádherný pocit po 10 dnech v kufru všechno vybalit, pověsit na ramínka a naskládat do skříně. Trošku jsme spolu bojovali o místo ve skříni, ale nakonec kuba uznal, že já jsem přivezla 30 kg věcí a on 11, tak mám právo na většinu poliček :-))

V sobotu jsme se pustili do praní špinavého prádla a skvělá věc je, že máme za domem malý prostor, kde jsou sušáky na prádlo a krásný výhled na centrum města. V neděli jsme se rozhodli, že pokoj pořád není úplně dokonalý a musíme se pustit do generálního úklidu, který Kuba už popisoval. Od té doby se nám tady moc líbí a pokoj nemá chybu. Jediný problém máme s kuchyní, kde pan domácí skladuje všechno možné, jen ne věci, co do kuchyně patří. Tudíž nádobí se do skříněk nevejde a je na lince. My jsme si už ale obsadili naši skříňku a poličku v lednici, přivlastnili si hrníčky, a nějaké základní nádobí, které udržujeme čisté a na zbytek se snažíme nemyslet a hlavně se toho nedotýkat :)))

Máme za sebou více jak týden v tomto bytě a lokalita je opravdu naprosto bezchybná. Kousek od školy mám obrovské nákupní centrum, kam chodíme na nákupy a téměř pravidelně večeříme sushi, které vyprodávají v japonském bistru, aby se jim do druhého dne nezkazilo.

Teď musím do školy, ale určitě se tu brzy objeví další příspěvky.

Děkujeme za čtenářskou přízeň a užívejte si houbovou sezónu i za nás!

Lenďa

sobota 21. září 2013

Ochutnávka Sydney v obrázkové podobě

Sydney Opera House

Harbour Bridge

Čekání surfařů na vlnu na Bondi Beach

Oxford Street a crazy house

Naše večeře v Irské hospodě Cock 'n' Bull

Kings Cross

Naši talismánci střežící televizi

Taxi v Sydney opravdu vypadá, jako policejní auto

Town hall

Jen malá meteorologická informace

Úžasný měsíc nad Bondi Beach

Odpoledne v Cooper Parku

Keř vánoční hvězdy

Hmm surfař na Bondi Beach

Sobota na pláži

Kuba a korkovník

Kuba a mini kapradina

středa 18. září 2013

Hon za prací začíná

Zdravíme protinožce,

Stále se chystáme na další příspěvky, ale bohužel pořád nemáme wifi doma, takže je to trošku složitější. Alespoň něco ale napsat musíme:) Začali jsme hledat práci a doufáme, že se nám brzy podaří něco najít, abychom mohli zaplatit i další nájmy a taky si mohli dovolit nakoupit nějaké jídlo. :)
Nebojte se, nestrádáme, ale musíme brzy začít vydělávat dolary, protože s korunami je to tady těžké. Včera jsme zkusili kontaktovat první zaměstnavatele a uvidíme, co z toho bude. Já jsem dnes byla na svém prvním pracovním pohovoru. Udělalo mi to velkou radost, protože jsem včera po škole našla inzerát na práco na recepci v marketingové firmě a kvůli časově omezenému připojení na internet jsem měla asi 15 minut na to, abych vytvořila svůj životopis a napsala průvodní dopis. Ale stihla jsem to a k mému velkému překvapení mi za hodinu přišla sms, že jsem se dostala do užšího výběru a mám přijít na pohovor. Ten už mám za sebou a čekám na další sms, jestli projdu do dalšího kola. Pokud ano, tak mám příští týden tzv. Trial, což znamená, že si mě vyzkouší, jestli práci zvládnu a potom se rozhodne. Kubík rozeslal několik životopisů a vypadá to, že snad taky brzy něco najde. Podáme info, až budeme konečně online.

Mějte se a napište nám, co je nového!

neděle 15. září 2013

První týden za námi


Po krátké odmlce se zase dostávám k napsání příspěvku na blog. První týden utekl šíleně rychle a společně s ním i náš jet lag (pásmová nemoc/časový posun). První dny byly šílené, protože jsme každý den museli něco zařizovat a od pondělí se mi k tomu ještě přidala škola. Mám za sebou první týden, tak zatím nemůžu moc soudit, ale škola je zatím úžasná. Tím, že jsem se dostala na nejvyšší úroveň aj se strašně rychle posouvám, každý den se 6 hodin zabýváme gramatikou, idiomy a spoustou nových slovíček a neustále musíme mluvit. Nakonec jsem podlehla i Kubovi a mluvíme anglicky i spolu, takže to máme v angličtině 24/7 a je to super, protože poprvé v životě začínám používat některá slovíčka a idiomy a cítím, že se zlepšujeme oba hodně rychle. Snažíme se vyhýbat Čechům a Slovákům, a bychom nemohli podvádět;) hned první den jsem byla na rozřazovacím testu s holčinou, která se jmenuje Lenka, ale ani v nejmenším nevypadá jako Češka a má úžasný přízvuk. Ale je to Češka, ovšem se stejným cílem jako já, takže jsme spolu česky ještě nemluvily ani jednou a všechno probíráme anglicky. Sranda je, že se jmenuje stejně, je tu s přítelem na stejná víza jako my, se stejnou agenturou a včera jsme zjistily, že jsme letěly stejným letadlem :) opravdu velká shoda náhod.

Čtvrteční večeře v Irish pubu

Ve škole jsme dostali pozvání na různé akce, tak jsme ve čtvrtek s Kubou šli na večeři do Irish pubu, kde mají každý čtvrtek akci, když zaplatíte drink, dostanete jídlo zdarma. Na výběr byl steak nebo schnitzel (opravdu tady mají řízky a k tomu se ještě vrátím:)). Mají tady zajímavý systém objednávek. Musíte jít na bar, kde si objednáte jídlo a pití, zaplatíte a dostanete pití a takovou elektronickou černou placku s digitálním číslem pořadí. Jdete ke stolu, a když je jídlo hotové, tak začne destička celá blikat a zvonit, takže si pro ně jdete zpátky na bar. Hrozně se mi to tam líbilo, byla to hospoda tak pro 300 lidí a my jsme seděli v části, kde bylo podium a nefalšovaní Irové hráli na kytaru a na housle tradiční irské písničky. Atmosféra byla super:) moc se nám tam líbilo a přišlo asi 30 lidí ze školy, takže se Kuba seznámil s mými spolužáky. Jediná nevýhoda byla to, že kvůli hlasité hudbě se nedalo moc dobře povídat a pivo se nedalo pít. Ale to jsme bohužel očekávali. ;)

Stravování a alkohol v Sydney

Alkohol je tady k dostání pouze v tzv. Liquor store a je opravdu neskutečně drahý, takže tady budeme mít asi ozdravnou detoxikační kůru (omlouvám se za kroužek nad u, ale ipad neumí česky;)). Jedna z úžasných věcí je to, že je Asie opravdu blízko, takže tady mají tisíce čínských, korejských, japonských, thajských nebo vietnamských restaurací. Zatím jsme zkusili korejskou a japonskou a obě byly dokonalé a ceny byly daleko lepší než v ostatních restauracích. Jinak sushi je tu k dostání asi ve všech tvarech a podobách a je tu směšně levné, takže tvoří vetšinu našich jídel:) Lenka mi poradila, že kousek od naší školy je japonské bistro, kde každý den od pěti hodin vyprodávají zásoby s velkými slevami. Včera jsem to šli vyzkoušet a nakoupili jsme si plno sushi za 8 dolarů a výborně jsme se z toho oba najedli.

Inspirovala jsem se naším výletem do Ameriky a museli jsme si koupit Philadelphii, mazací sýr, který nemá chybu a ráno na rozpečeném toastu je to skvělá snídaně. Dokud jsme bydleli v našem prvním bytě (u Luthera), tak jsme si vařili. Včera jsme se přestěhovali na Bondi Junction cca 10 minut chůze od mojí školy a náš pan domácí se jmenuje Tony (Antonio) a je to starší Španěl, který žije v Sydney už 40 let a pracoval jako šéfkuchař v restauraci. Teď už je v důchodu, ale vaření ho stále baví, tak říkal, že nám bude občas dávat jidla, co uvařil, abychom nemuseli vařit. Včera jsme od něj dostali hned první jídlo, ale zatím je v ledničce a chystáme se na něj dneska k obědu. Pak nám taky dal upečené muffiny a řekl nám, že peče chleba, takže ho nemusíme kupovat. Uvidíme, jak to bude fungovat, ale vypadá opravdu mile a na to, v jak super lokalitě bydlíme, platíme průmerně nejnižší částu za bydlení v Sydney (pořád dvakrát až třikrát víc než v ČR, ale na Sydney je to super).

Taky jsme tento týden byli v agentuře, se kterou jsme sem jeli a dostali jsme cenné rady a doporučení, ačkoli jsme na většinu z nich odpověděli, ano tam už jsme byli, to už jsme udělali a vlastně to všechno víme :) ale v agentuře nám zažádali o daňové číslo, což je super.

Taky jsme byli v bance a zařídili jsme si jeden společný účet plus oba spořící účet - úrok 4 % je super a doufám, že se nám podaří brzy najít práci, aby bylo co úročit :-D

To je zatím asi všechno a až bude internet, dodáme víc příspěvků

 Mějte se hezky!!

Bydlíme!

Ahoj přátelé!
Od pátku, 13.09.2013 bydlíme! 

Lenička vám popíše strasti spojené se stěhováním a to, jak nám bylo, když jsme museli opustit naše první útočiště v Sydney. Jak smutno nám bylo, když jsme odcházeli od hodného pana domácího a z jeho kokroučema* zamořeného, ale zato útulného bytečku. Já vám stále dlužím příběh o tom, jak Kuba a Lenďa málem bydleli u kočičí paní. Dále vám dlužíme příspěvek, ve kterém popíšeme všechny malé a velké rozdíly, které jsme během prvního týdne života v Sydney objevili a prožili.  
Doma jsme zatím bohužel bez internetu. Ten by měl být zapojen do osmi dnů. Proto naše hledání práce a update blogu zaostává. 

Internet
Je zvláštní, jak jsem se díky životu v Evropě, naučil vnímat internet. Chápal jsem internet, jako svěží entitu, všude se vyskytující, v symbióze s homo sapiens žijící. Free Wi-Fi, jsem si vždy představoval, jako dobrotivou podmnožinu Internetu. Free Wi-Fi dědí všechny výhody od svého rodiče, od mamky a taťky internetu. Roste na rušných místech, jako jsou kavárny, obchodní domy, hospody a fast-foody.
V Sydney toto bohužel neplatí. Podmnožina v podobě free Wi-Fi neexistuje. Entita Internet je stará paní, která mele z posledního. Trpí stařeckou demencí, zapomíná a koktá. Celá Austrálie je k internetu napíchnutá jediným kabelem zakopaným hodně hluboko pod vodou. Je to obyčejný, nestíněný coax kabel, který se líně táhne k tisíce kilometrů vzdálené černé skříňce. Je na ní nápis „INTERNET“ a tato skříňka je důmyslně ukryta ve věži Londýnského Big Ben. A pokud se Austrálie jednou za rok poslušně nepokloní koruně, královna se královsky naštve, vezme nůžky, na jeden nádech vyběhne všechny schody v Big Ben a kabel přestříhne!

Bydlení
Ale co, bydlíme. Heč:) 
V neděli jsme provedli obří deratizaci. Nejprve jsme strhali záclony a závěsy. Jedním slovem - kentus! Já hlasoval pro jejich spálení a rituální indiánské tance, ale Lenička je přeci jen trochu smířlivější povahy... takže jsme je vyprali a teď se modlíme aby si je odnesl vítr. Nebo bezdomovci.
Na podlaze máme dva koberce - přezdíváme je „hnus“ a „nepřítel národů“. Nepřítel národů se táhne celým bytem. Kdysi býval šedý, ale v současnosti se tváří hnědě, místy černě a zeleno-modře. Hnus, koberec číslo dvě, se nachází pouze v našem pokoji. K nepříteli národů je přibitý hřebíkama, takže se ani jednoho, ani druhého, jen tak nezbavíme. V pokoji panuje pravidlo "co se hnusu dá, to už hnus nevydá!" Lendě spadl na hnus černej hřeben, už jsme ho nenašli. Možná ani nechceme... 
V neděli by na nás naše maminky byli pyšné – já jsem se chopil prachovky a Lenička vládla vysavačem. Když napíšu, že jsme otřeli a vysáli každý centimetr našeho pokoje, tak ani moc nepřeháním. Po debordelizaci, která trvala bezmála čtyři hodiny, jsme zapálili aromatickou vanilkovou svíčku a proměněný pokoj se stal naší svatyní. Náš Domov!
Teď se ještě poprat s kuchyní a chodbou. Já jdu koupit sirky, benzín a indiánské mokasíny. Musím jednat rychle, než se vrátí Lenička a její smířlivá povaha.
Tak zatím ahoj!

*kokrouč: Australský domácí mazlíček, který se chová místo psů a koček. Krmí se ze zbytků, které ať už úmyslně nebo neúmyslně necháte ležet na stole, na zemi nebo ve skříni. Ve dne není moc aktivní, ale zato v noci... v noci slyšíte, jak v hejnech hledá potravu. Toto hledání provází šustění pytlíků, křik unášených batolat, vystrašené pohledy akvarijních rybiček a dupání tisíce malých nožiček pod vámi, nad vámi a často po vás. 


sobota 14. září 2013

Bez wifi

Zdravíme všechny v ČR, máme napsané další příspěvky, ale bohužel v novém bytě zatím nemáme wifi, takže je dodáme až zítra nebo v pondělí.

Máme se moc dobře, konečně bydlíme a máme vybalené věci a dnes máme pracovně-odpočinkový den.

Užívejte víkend a dejte si pivo za nás!!


středa 11. září 2013

Škola 2.

Pokracovani zazitku ze skoly:) 

Prvni oficialni skolni den byl v utery, precetli jsme si rozdeleni do trid a zjistila jsem, ze budu ve tride sesti lidi. Nakonec nas prislo jenom pet jedna slecna se k nam asi pripoji az pristi tyden (zuzana, coz vypada, ze mam velkou sanci mit ve tride cesku). 

Moji spoluzaci jsou: Matthias a jediny kluk a jeden ze ctyr svycaru. A taky jediny komu je ve tride pres dvacet (alespon jeden!), potom tam mame tri slecny, vsechny blondate, vsechny ze svycarska a vsechny skoncili stredni a davaji si takzvany Gap year - rok volna mezi stredni a vysokou skolou, ktery jim ocivicne rodice plati, takze jim Sydney neprijde nijak drahe :-D. Dalsi kuriozita ohledne Svycaru je to, ze nemuzou dostat pracovni viza do Australie, ani studentska, jenom turisticka pri kterych muzou tri mesice studovat. Takze to jsou vlastne vsichni moji spoluzaci. 

V pondeli a v utery mame ucitele Billa, ktery pochazi ze Skotska, ale dikybohu cely zivot cestoval a nepochytil skotsky akcent. Prvni dve hodiny probehlo seznameni, lehke otukavani a hlavne konverzace. Pak byla pauza na pul hodiny pokracovali jsme v konverzaci a nejake gramatice. Treti hodinu nam nastinil prubeh zkousky na kterou nas priprvuji a zajimave je, ze se zkouska zmenila nekdy na jare tohoto roku, ale neexistuji temer zadne materialy na jeji pripravu :-D Ale my jsme dostali asi jedinou dostupnou ucebnici, ktera vysla a vypada dobre, ak uvidime jak mi to pujde.

Od stredy do patka mame Australana Nicka, ktery priletel do tridy jako uragan a jeho nadseni a dobra nalada z nej primo srsi. Asi prvni Australan, ktereho jsem v Australii potkala, ktery neni imigrant nebo nema rodice imigranty, to je opravdu neobvykla vec tady v Sydney. Je to sympatak a hodiny probihaji formou konverzace a ujistovani nas, ze jsme opravdu ti nejlepsi na cele skole a nesmime se toho bat. Kazdopadne si nemyslim, ze to bude prochazka ruzovym sadem, ale je to zabava. Hodiny prvni dny utekly jako voda. Zejmena prvni dnesni hodina, kdyz se nas zeptal, jestli jsme meli kafe a kdyz jsme rekli, ze ne, tak jsme sli do "students room", kde nas obslouzili studentky z English coffee course a donesli nam zdarma vyborne kafe a typicke australske susenky TimTam. Asi po dvaceti minutach jsme se vratili na hodinu a pokracovali v prijemne vyuce :) Ted sedim v nakupnim stredisku vedle skoly, kde by Hrdla, Katy a Kata nechaly nejednu vyplatu (jen abych je trosku naladila: Louis Vuitton, Mac, Lacoste, Calvin Klein, Zara a nebudu lhat, kdyz reknu desitky dalsich:)) 

A za chvili zacina dalsi a posledni hodina po ktere me vyzvedne Kuba a jdeme si zalozit ucet v bance. Jeste abych vas naladila, vcera vecer bylo v Sydney 28 stupnu a dnes se ochladilo na 24:( achjo! 

Mejte se a ozyvejte se, komentuje, styska se nam!:)

Lenďa

pondělí 9. září 2013

Sydney - cesta tam a zase zpátky II


Ahoj přátelé,
V Austrálii máme 12:30 a konečně mám chvíli abych napsal dalších pár řádků na náš blog. Oba moc děkujeme za vaši přízeň a podporu ať už formou mailů, zpráv na FB SMSek  a iZpráv. Ani se neumíte představit, jak moc nás těší každá vaše zpráva a info z domova!

Prvním příspěvkem bude dokončení naší cesty z Dubaje do Sydney. Vynechám detaily které již popsala Lenička a jestli zbude čas, popíšu naše vítězné tažení z pondělí 9.10.2013, kdy jsme začali bydlet ve vlastním. Tedy skoro...

Dubaj - Sydney

Přistání v Dubaji, v zemi, kde mají šejkové na zahradách místo studny ropnou věž, proběhlo bez problémů. Říká se, že kvalita pilota se pozná podle přistání. Piloti byli machři, letadlo dosedlo jako sněhová vločka. 
Letiště samotné by se dalo přirovnat k malému městu – jak rozlohou, tak počtem lidí. Je to takový obří obchoďák, kam lidé místo autem, létají letadly. 
Arabové jsou oblečeni od krku po paty do bílých prostěradel a každý prst jim zdobí zlaté prsteny. Arabky jsou Arabové, oblečeni od hlavy po paty do černých prostěradel... Prsty asi mají také, ale dávají si dost záležet na tom, aby nebyli vidět. Nedivil bych se, kdyby pořekadlo o kupování zajíců v pytli pocházelo právě z Arábie. Pravdou je, že tento pytel má průzor na oči, ale ty jsou vesměs hnědé a hledí na zem přímo před sebe. Takto kontrastují s mnohými Evropankami, které odkrývají vše co odkrýt mohou. A to, co odkrýt nemohou, oblečou do síťky připomínající čeřen na ryby. Ale člověk je alespoň rozezná jednu od druhé – jedna je zrzavá, druhá má piercing v pupíku, třetí má pihu na zadku☺
Devět hodin na letišti Dubaj se vleklo pomalu. Plni entuziazmu jsme chtěli projít celý terminál dvě. Stovky obchůdků nás nijak nebrali, ale oba jsme s otevřenou pusou zírali na vodopád a skutečny zelený park uprostřed letiště. Po projití poloviny terminálu dvě nás přestalo bavit strkání, vnucování zboží, smradlaví cestovatelé a smradlaví my. A také nás dostihla únava a nervozita. Dobře, nervozita přepadla jen mě. Lenička údajně vypozorovala, že vždy když jsem nervózní, mám vlastně jenom hlad. Nikdy jsem neslyšel větší hloupost... 
Zašli jsme do naší meccy u McDonalda a dali jsme si kolu, quarter pounder with cheese a zavzpomínali jsme na doby kdysi dávno, kdy jsme jedli zdravě. Moje nervozita jako zázrakem pominula... nastal čas najít místo na spaní.
Po chvíli hledání (hodina bloumání se sakra těžkejma báglama) jsme konečně narazili na volná lehátka pro cestující. Na zalehnutí a zabití několika hodin před odletem je to naprosto super, nechápu proč takováto lehátka nejsou na všech letištích. Fňukání o tom, že lehátka nejsou pro lidi co mají dva metry si nechám pro sebe. Faktem totiž zůstává, že všude jinde bych se musel zalomit na nepohodlné sedátko a nebo se složit na zem.
Spánek, ač nekvalitní nám oběma přišel vhod. Lenička dokonce prohlásila, že se vyspala dobře. No ještě aby ne, když jsem ji celou noc hlídal!:)
Kolem deváté hodiny raní na nás čekal obr AirBus 380. Největší dopravní letadlo na světě. Impozantní obr se dvěma palubami mě trochu zklamal ve chvíli kdy jsem zjistil, že prostor na nohy je o trochu menší než u předešlého boeingu. 
Po čtrnácti hodinách na palubě obra chápu, proč se tak málo lidí vrací z Austrálie zpátky. Není to proto že by je Austrálie tolik očarovala, je to kvůli těm čtrnácti hodinám v letadle! Hypochondři Krmenčíková a Kříž chodili pravidelně hodinu co hodinu na záchod a procvičit si nohy, aby je nesejmula trombóza. Paní, co seděla vedle Leničky si musela myslet, že jsme magoři. Možná by si to skutečně myslela, kdyby téměř celých čtrnáct hodin letu neprospala. Po prvních sedmi hodinách se zvedla, šla na záchod a zase usnula. Tu dobrotu co si šlehla před odletem musíme sehnat taky. Jen se trochu obávám, že se k tomu fasují pleny.
Let probíhal bez problémů a kdyby byl jen o polovinu kratší, vzpomínali bychom na něj rádi. Sympatické letušky, k občerstvení voda, australské víno a šampaňské. K večeři na výběr chutné kuře s rýží které bylo má volba, nebo lazaně, na kterých si pochutnala Lenička. Snídaně v podobě míchaných vajíček se špenátem. Cestu jsme si krátili spánkem, čtením a koukáním na filmy. Lenička při výběru moc šťastnou ruku neměla, ale já jsem si vychutnal klasiku – Kmotra I a II.
Obr, který má vzletovou nosnost přes 650 tun přistál po necelých čtrnácti hodinách letu jako peříčko. Vítejte v Sydney, je 5 hodin ráno a venkovní teplota je 17 stupňů celsia! Zimní Sydney vás vítá, užijte si příjemný pobyt!
Jsme tu, tomuto krásnému kousku země budeme po příštích osm měsíců říkat domov!
Výstup z letadla, pasová kontrola a hupky šupky vyzvednou kufry. Lenička má strach z celníků, ale já ji ujišťuji, že se není čeho bát. Jestli nás tam nepustí, demonstrativně si lehnu na zem, rozbrečím se a umřu! Do toho letadla už mě nikdo nedostane! A vůbec, proč by nás tam neměli pouštět? Jsme mladí, krásní a do dotazníku v kolonce „drogy, léky, zakázané látky“ jsme dali velké ANO. 
Postupujeme ke kontrole, všichni před námi jsou odesílání ke koridoru číslo šest, který vede přímo k východu. „Show me yer papers“, říká paní v oblečení security . Podáme jí pasy, usmějeme se na ni. Ona nám úsměv oplácí a posílá nás do koridoru jedna, kde na konci místo nápisu exit stojí tří ranaři s gumovými rukavicemi. 
Nakrátko ostříhaný policista si bere naše doklady a ptá se, co pašujeme. Vysvětlujeme mu, že máme jen pár krabiček s antikoncepcí, concorem a lumiganem. Antikoncepce je Leničky protože nechceme miminko, kapky jsou moje protože mám glaukom a prášky jsou taky moje, protože mám „heart condition“. Sympatický pán mi věnuje pohled který si schovává jen pro malé děti a kriply, podá nám doklady, a ukáže k velkému nápisu EXIT. Vítězství! Jsme tu! Jsme v Austrálii!
Cestu z letiště volíme formou metra. Nehezký poplatek za letištní zastávku natáhne už tak drahé metro na $32 za oba. Ale metro je čisté a lidé se tváří příjemně. Je šestá hodina raní a do metra nastupují lidé mířící do práce. Takhle časně ráno jich moc není, ale líbí se nám že cestují jen v triku a šortkách. Vystupujeme na zastávce Museum. Není tu eskalátor. Ale nám je to jedno, máme radost, smějeme se, jsme skutečně šťastní. 
Zastávka je krásná. Je tu čisto, lidé nikam nespěchají, vypadá to tu jako z padesátých let. Po výstupu na světlo je něco kolem půl sedmé. Chvíli stojíme, kocháme se výhledem na mrakodrapy a stále se usmíváme. Svítí sluníčko, je nádherně. Ani se nestihneme pořádně rozhlédnout a už k nám spěchá chlapík – usmívá se na nás, ptá se jestli potřebujeme pomoct. Pustíme se s ním do řeči. Je to Brit, je zde na dovolené a sděluje nám svoje dojmy. Miluje to tu. Přivolává nám taxík a loučí se. Věci se dějí tak nějak samy. 
Taxikář nám pomáhá se zavazadly a přichází pro mě první šok. Sedám si dopředu na místo řidiče, ale volant je vpravo. Když se taxikář rozjede a valí se v levém pruhu, ještě to zvládám. Ve chvíli kdy vjíždí na kruhový objezd a místo doprava jede doleva, mozek nechápe a dupe na brzdu, ale ta tam není! Po asi kilometru a půl nám s omluvou vysvětluje, že nás nemůže odvést až před vchod, že je tam chodník. 
Ubytování v našem přechodném bydlišti proběhlo velice rychle. Výtah nefunguje a náš dočasný pan domácí běží dolů, aby nám pomohl se zavazadly. Je to páté patro, tak jsme skutečně rádi. 
Byt jsou dvě místnosti s kuchyní a koupelnou. Moc pěkně zařízený, všude Apple produkty. Mezi řečí nás informuje o tom, že za hodinku jede na letiště. Na víkend letí na Nový Zéland navštívit maminku. Vrací se v pondělí ráno a pak jde rovnou do práce, takže máme do pondělního večera byt jen pro sebe. Ukazuje nám jak použít Apple TV, kde si pustit hudbu, kde co je a pomalu se loučí. S Leničkou upadáme do hlubokého kómatu. Dobrou noc!:)


Škola

Pondělí začalo hekticky, než jsem se dostala z postele a připravila na svůj první školní den, zjistila jsem, že snídani od Kubíka do sebe musím rychle hodit a utíkat na metro, abych to stihla. Tak jsme vyrazili směrem na Kings Cross station, kterou jsem asi po deseti minutách našli a já jsem investovala do týdenní jídenky 44 dolarů (strašná pálka!) a vyrazila jsem směr Bondi Junction, školu jsem našla rychle a v 8:30 už jsem stála poslušně ve škole spolu s ostatními zájemci o studium. Začalo to příjemně, jelikož je na škole kurz pro baristy, dostal jsme každý zdarma kafe na přání a bylo opravdu moc dobré :) v 9 nás rodělili do tříd (Lenka Krmenicova class 16).. ano opravdu tady bude s mým jménem legrace :) a začali jsme psát rozřazovací test, na který jsme měli hodinu času během které nás postupně volali na pohovor. Z pohovoru jsem dostala 12 bodů, jen nevím jestli to bylo kvůli mé odpovědi na otázku co bych dělala, kdybych se dožila 100 let a já řekla, že bych si asi musela hledat mladší kamarády, protože mám ráda společnost.. :)))

Po testu následovala další pauza na kafe a poté úvod do chodu školy. Je zakázáno mluvit jiným jazykem než anglicky - jsem ráda, jelikož čeština tady moc nefrčí :), musím mít 80% docházku aby mě nedeportovali a samá další pozitiva. Škola je každý den od 9 do 15 a v pátek končíme už ve 12:30. Takže si myslím, že to bude opravdu intenzivní příprava. Po škole jsem se sešla s Kubou a šli jsme se podívat na první nabídku bydlení (zážitky z hledání bydlení popíše Kubík, protože to opravdu stojí za samostatný článek). Potom jsme si šli koupit oběd, vybrali jsme sushi a myslím, že to bude naše pravidelná strava. A já šla zpátky do školy pro výsledky testů. Dopadlo to výborně a já jsem se dostala do kurzu CPE (nejvyšší úroveň aj) a za 3 měsíce mě čeká zkouška. Dnes mě čeká oficiálně první školní den, tak popíšu zbytek po návratu domů.

Mějte se krásně!

Lenďa

neděle 8. září 2013

První dny v Sydney

Ahoj všichni milovníci klokanů,

s politovnáním musím konstatovat, že jsme v Sydney dva dny a ještě jsme neviděli živého klokana :-( ale to se určitě brzy změní! Popisu dlouhé a strastiplné cesty se ujal Kubík a bude příspěvek postupně doplňovat, stejně jako já tento, protože máme spoustu dojmů, ale ne zase tolik času, abychom se o všechny mohli podělit najednou :)

Po příletu do Sydney jsme se dostali úspěšně na byt, potkali jsme první milé a nápocné lidi, kteří nás nasměrovali a po více než třiceti hodinách na cestě jsme byli rádi, že máme kde složit hlavu, konečně v poloze vleže a ne zkourceně jako celou cestu. Po krátkém spánku (cca 7-8 hodin) jsme se probrali a rozhodli se, že musíme rychle vyrazit do centra, když už jsme půl dne v Sydney a nic jsme zatím kromě postele neviděli :)

Tak jsme sbalili foťák, pár dolarů a vyrazili jsem do víru velkoměsta. Jelikož jsme na konci zimy, tak se stmívá brzy a západ slunce je okolo páté hodiny, ale pozitivní je, že se dny budou podlužovat. Taky časový posun je jenom 8 hodin a ne 9, na 9 se to pravděpodobně srovná, až u nás nastane zimní čas. Přišli jsme do metra na stanici Museum a začala oblíbená hra: Jaký lístek si máme koupit? Tuto hru jsme hráli sami asi 10 minut, než k nám přišla slečna, která nám chtěla pomoct a zhodnotila, že je to pro nás všechno hrozně drahé, ale poradila nám, jaký lístek je pro nás vhodný a my jsme se na místě rozhodli, že koupě kola bude nevyhnutelná. 45 dolarů za týden se nám za dopravu dávat nechce, zvlášť když se většinou bude jednat o vzálenost dvě až tři zastávky metra. Jinak je tu systém metra přehledný, vlaky čisté a dvoupatrové a nesmí chybět nápis mind the gap a hlášení na každě stanici, abyste si odnesli své odpadky s sebou z vlaku. I přes všechny výhody metra bude asi kolo nejlepší volba dopravy.

Naší cílovou stanicí bylo Circular Quay, kde se setkávají téměř všechny linky metra, autobusů a lodí mhd v celém Sydney. Hned po výstupu jsme nestačili koukat, na krásně osvětlené centrum a úžasný přístav. Hned jsme si všimli mostu Harbour Bridge, což je obrovský osvětlený kolos naproti opeře. Ano a hned vzápětí jsme uviděli Sydney Opera House, což byla nádhera, hlavně v noci v přístavu pozorovat krásně osvětlenou bílou budovu. Tak proběhlo povinné focení a procházka po molu. Cestou zpátky jsme narazili na McDonald's a zjistili jsme, že jsme vlastně od příletu nic nejedli, takže to skončilo další výživnou večeří a přísahou, že končíme s fastfoodem :-) (alespoň na chvíli). Cestou jsme se ještě stavili na nákup (klasika chleba, šunka, sýr za 20 dolarů = musíme si pohnout s hledáním práce).

Dorazili jsme domů a padli únavou (alespoň jsme si to mysleli). Před spaním jsme viděli dva švábi a taky na nás asi dolehl časový posun, takže jsem se probudila va 2 hodiny ráno a marně jsem se pokoušela usnout až do šesti. Ale řekla jsem se, že nebudu trpět sama a probudila jsem Kubu :) takže jsme hledali program na další den, ubytování a spoustu dalších užitečných věcí, které člověk může 4 hodiny uprostřed noci hledat na internetu. Plus se objevil jeden velký šváb přímo na stěně postele a celou noc jsem slyšela ťapání jeho druhů po podlaze, takže jsem spát opravdu nemohla. Donutili jsme se zalehnout ještě od šesti do osmi pak jsme si dali k snídani a já jsem konečně usnula až do půl dvanácté.

Rozhodli jsme se, že zajdeme do města pořídit simku, abychom mohli začít hledat bydlení a taky jsme potřebovali koupit australský adaptér. Šli jsme pěšky za lehkého deště a narazili jsme na Korejské bistro, kde měli velmi cenově i vizuálně lákavou nabídku. Já jsem si dala maki sushi s tuňákem a Kubík korejskou polévku Ramen. Čekali jsme, že nám za tu cenu donesou něco malého, ale opravdu jsme se výborně najedli a objevili dosud neznámé chutě. (A opět jsem se pokusila o nerovný boj s hůlkami, ale jsem rozhodnutá poctivě trénovat :)).

Postupně jsme se dostali do asijské čtvrti a ceny se začaly snižovat a naše nálada se jenom zlepšovala. Nakonec se nám podařilo sehnat adaptér i sim kartu, Kuba narazil na slevy v Converse obchodě, takže má krásné nové boty za 60% slevu a krásnou mikinu za slevu 75% :-) Den jsme zakončili na obrovském tržišti, kde se dá najít  asi opravdu všechno a my jsme měli informaci, že je trh otevřený do neděle a v neděli před zavírací dobou se vyprodává veškeré jídlo za minimální ceny. Takže jsme si nesli domů batoh plný ovoce a zeleniny celkem za 8 dolarů a vypadá to, že nám to vystačí na dalších několik dní :).

Po telefonátu domů a zeleninovém salátku jsme se vrhli na hledání bydlení a na pondělí máme sjednané hned 3 schůzky, tak uvidíme, jestli nám něco dopadne.

Držte nám palce s bydlením a mě ještě zítra při rozřazovacím testu ve škole, snad jsem to všechno ještě nezapomněla :)

Přeji krásnou neděli, my už v Sydney uleháme a jdeme bojovat s časovým posunem!

Lenďa

    

sobota 7. září 2013

Sydney - cesta tam a zase zpátky


Ahoj přátelé,
přispívám svou troškou do mlýna. Lenička podávala informace průběžně během cesty a je teď na mě, abych shrnul naše dobrodružství. Na následujících řádcích vám přiblížím naši pouť, kterou jsem nazval „Sydney – cesta tam a zase zpátky“. Název mi přijde velice originální, možná bych tento příběh mohl později víc rozvést. Přidat nějaké fiktivní postavy jako jsou hobiti a trpaslíci. A určitě by se tam hodili draci, nebo alespoň jeden drak...
Ale teď si prosím přečtěte příběh cesty z Pardubic do Dubaje. Jestli se vám bude líbit, pokračování Dubaj – Sydney na sebe nenechá dlouho čekat.


Pardubice - Praha


Vyjížděli jsme od Krmenčíků.
Nejtěžší úkony hned po ránu byly balení na poslední chvíli, loučení s rodinkou a loučení s pejskama. Ale ten nejtěžší úkol byl, vymluvit Leničce, že potřebuje dva kufry a batoh. Byl to tak těžký úkol, že vlastně není ani divu, že se mi to nepovedlo.
Mamka Krmenčíková byla tak hodná, že nás hodila na nádraží. Tam jsme zjistili, že nemáme injekce s heparinem. To je taková ta dobrota, co se píchá do bříška na zředěni krve. Je to prevence proti trombóze hrozící na dlouhých letech.
Když jsme se ujistili, že máme dost času, tedy že na nás České dráhy štědře počkají, díky spolehlivému zpoždění, proběhlo hlasovaní o návratu pro ampule heparinu. 
Já hlasoval pro ne, že moje bříško stejně jinou tekutinu než pivo nepřijme, Lenička hlasovala pro ano... a jela pro heparin. 
Cesta vlakem byl souboj s časem. Lenička si vzala do hlavy, ze musí dočíst posledních 120 stran třetí knihy trilogie o pařížské smetance. Souboj prohrála.


Praha - Dubaj


Na pražské hlavní nádraží se za námi přišli rozloučit přátelé. Bohužel na nás museli notnou chvíli čekat, protože naše posilnění v Burger King úspěšně hatil tamější zaměstnanec. Zmateně pobíhal dokola, nevěděl koho obsloužit dřív a když už si konečně všimnul Lendi, tak nevěděl, co to po něm ta holka nešťastná vůbec chce, ač mu odříkávala menu, které mu svítilo za zády. Já jsem hlídal kufry a s klidem vše pozoroval z povzdáli. Klid neklid, po cca 8mi minutách jsem měl nutkání skočit Burger King pážeti na krk a vysvětlit mu, že OPRAVDU spěcháme! Naštěstí se vzpamatoval a stravu plnou vitamínů Leničce nakonec skutečně předal.
Kamarádi nás poplácali po zádech a někteří si dokonce i zasteskli, že by chtěli letět s námi. Po vstřebání informace že poletíme 30 hodin nás už jen plácali po zádech...
Transport na letiště přijel na čas. Pan řidič byl značně nevrlý, což po pár minutách úspěšně demonstroval. Přijel na druhou zastávku, kde se standardně nabírají pasažéři jedoucí na letiště, zastavil, počkal deset vteřin a odjel. Rodinka s kufry nevěřícně koukala, mávala, hrozila a nadávala, ale nebylo jim to nic platné. Snad to letadlo stihli...
Po odbavení na letišti nás čekala dvě dobrodružství. 
První dobrodružství, a to poprat se s menu Burger King, jsme zvládli na jedničku. Hambáč dobrota, Coca-Cola bodla, jen ty královsky rozmáčené hranolky nebyly to pravé.
Druhé dobrodružství jsme prováděli separátně na toaletách. Slabší čtenáře prosím, aby dál již nečetli. Bude spousta, opakuji SPOUSTA krve a napětí. Ano, jak jistě tušíte, jde o vpravení injekční stříkačky s heparinem do podkožního tuku. Lenička mě u královského obědu donutila přečíst vedlejší účinky. Ne zrovna krátkému seznamu nepříjemných způsobů smrti, pro mne dominuje krvácení do mozku provázeném bolestí hlavy, krvácení do dutiny břišní provázeném bolestí a výdutí pupíku, smrti z vykrvácení pro osoby trpícím vysokým tlakem atp. 
Seděl jsem na záchodě, držel jsem si pupíkový špíček dvěma prsty a snažil se nemyslet na bolest břicha a hlavy. Krvácení do mozku a břicha ještě před vpravením samotné injekce! Moc se mi do toho nechtělo, ale strach z výsměchu od Leničky nakonec vyhrál nad strachem ze smrti.

Boeing 777 společnosti arabských emirátů je dech beroucí. Světově největší dvouturbínové dopravní letadlo, které je schopné pojmout až 450 pasažérů. Sedačky po třech na stranách a čtyři vprostřed. 


Při nalodění jsme zahlédli první třídu, kde jedno sedadlo připomíná kapitánské křeslo z USS Enterprise. Dokonce i v economic-class jsou sedadla pohodlná, je zde spousta prostoru pro příruční zavazadla, vlastní monitor s ovladačem a programem nabouchaným filmovou klasikou i novinkami vysílanými právě v kině. Jen ti vyšší z nás mají standardní problém s prostorem na nohy. 
Poloha typu - jedno koleno na návštěvu ke spolupasažérovi a jedno koleno na návštěvu do uličky je na příštích šest hodin jistota.
Slečny letušky v kostýmku aerolinek arabských emirátu zdobí pověstné rudé rtěnky a kloboučky stejné barvy s bílým závojem, který je na jedné straně spuštěný na ramena. Radost pohledět.
Letadlo se lehce vzneslo, kamera umístěná pod letadlem a na jeho špici dává možnost nahlédnou a sledovat ubíhající cestu na vašem monitoru. 
Na posilnění pomerančový džus posilněný ruskou vodkou. K večeři hovězí s bramborem s posilující vodkou. Na monitoru Hangover III, The Internship a samozřejmě posilující vodka. Cesta uběhla poměrně rychle, příjemně a člověk je po ní takový příjemně posilněný...